Aktualności

Nowości

Bądź na bieżąco z naszymi postępami

Badania w słowińskim parku narodowym

Z ziemi na Marsa!

Pomiary w Słowińskim Parku Narodowym

dotychczasowe osiągnięcia zespołu

Zobacz co udało nam się zrobić do listopada 2021

Badania w Maroku

Interdyscyplinarny zespół naukowy realizujących projekt POB „Development of the concept and prototype of the simulation system of the Mars terraformation process” tworzy i analizuje model rzeźby terenu Marsa. Model ten powstaje w oparciu o dane zgromadzone przez system pomiarowy HIRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) zainstalowany na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter oraz łazik marsjański Opportunity, który w latach 2004-2019 przemierzył na tej planecie dystans maratoński. Setki tysięcy zdjęć wykonanych przez kamery łazika i precyzyjne zobrazowanie satelitarne HIRISE o rozdzielczości zaledwie 25 cm pozwalają także na automatyczną klasyfikacji form terenu na Marsie. Aby uzyskać ten efekt zespół projektowy wykorzystuje zaawansowaną odmianę uczenia maszynowego deep learning. By zweryfikować dokładność opracowanej metodyki, konieczne jest jednak jej przetestowanie na terenie o porównywalnej charakterystyce form terenowych, a więc wydm powstających w trakcie procesów eolicznych na suchej pustyni. Miejscem, które odpowiada tej charakterystyce na Ziemi jest … marokańska Sahara na granicy z Algierią.

W ramach realizacji projektu zespół pracowników, doktorantów i studentów WGiK PW oraz badaczy z UW i UAM w dniach 25 października – 1 listopada dokonał topograficznych pomiarów marokańskiej Sahary. 

Wykorzystanie skanera laserowego użyczonego przez zaprzyjaźnioną firmę Leica pozwoliło na zgromadzenie danych wysokościowych w postaci chmury punktów i nawiązanie jej do pomierzonych satelitarnie punktów osnowy. Wykonano także pomiary fotogrametryczne i morfometryczne, które pozwolą nie tylko na realizację projektu „marsjańskiego”, ale i zacieśnienie interdyscyplinarnej współpracy PW z zespołami naukowymi wiodących uniwersytetów.

* „przez cierpienie na Marsa” – dotarcie na Saharę w czasach pandemii nie jest proste, a wykonywanie pomiarów w warunkach pustynnych wymaga znacznej wytrzymałości. Oczywiście sprzętu, bo ludzie z WGiK niosą wszystko

W wyprawie ze strony PW uczestniczyli widoczni na zdjęciach: Paweł Czernic, Kamil Choromański i Robert Olszewski.